Jak jsem přišel o významnou zakázku | Pavel Klein

🔴 Jednoho dne si mě pozval na jednání ředitel společnosti, která si nás objednala. Jel jsem v naprostém klidu a pohodě, protože jsme všechno zvládali, všechno fungovalo, nebyl problém, o kterém bych věděl.

Na začátku jednání ředitel té společnosti řekl:
„Podívejte se, vy jste naším největším dodavatelem, vy děláte víc jak 90 % našich zakázek. Naši projektoví manažeři chtějí jen vás, tvrdí, že jste nejlepší, nejrychlejší a chtějí jen vás a já to tak nemůžu nechat.”

Spadla mi brada. Nechápal jsem.
Proč by to tak nemohl nechat, co se mu na tom nelíbí?

A on: „No to je nějaké podezřelé, Bůh ví, jak to tam máte a vy nás vlastně můžete vydírat, protože jste velkým dodavatelem, zásadním pro nás a my to takhle nechceme dál dělat.“

Musel jsem zareagovat rychle: „Vážený pane řediteli, v době, kdy vám teklo do bot, kdy vaši zaměstnanci v daném regionu svou práci nezvládli a vy jste mohli o celou zakázku přijít, tak jste povolali nás. Jen nás, abychom vás z těch problémů vytáhli a tu zakázku za vaše zaměstnance, kteří to nezvládli, dokončili.“

„Na to zapomeňte, to už je dávno, to vlastně ani tak nebylo.“
No samozřejmě popírání nosu mezi očima.

“Takže vážený pane Kleine, tu spolupráci s vámi ukončíme, dojedeme zakázky, které máme rozdělané, ale my potřebujeme mít širší portfolio dodavatelů, aby nás nikdo nevydíral.”

Nikdy jsme zákazníky nevydírali. Je to cesta do pekel, logicky, protože se to vrátí. Tady na toto jednání jsem opravdu přijel nepřipraven, ukolíbán úspěchy, s velkým egem, že se nemůže nic stát.

Odjížděl jsem s obrovským vztekem, nicméně panu řediteli jsem to nedal najevo. Dobře, když nebudeme dělat pro vás, my budeme pracovat pro jiné zákazníky, co si budou cenit naší práce.

Uvolnily se naše kapacity. A protože jsme byli na trhu známí, během týdne jsem byl schopen se dohodnout s dalším zákazníkem a následně s dalšími dvěma, a vlastně tu stejnou práci jsme realizovali pro jiné naše klienty.

Jak se nám to podařilo?
Protože jsme v daném oboru byli dobří, už nebudu říkat nejlepší, byli jsme dobří a byli jsme žádaní.
Pavel

MENTORING:

Dopřejte svému podnikání individuální byznys mentoring. vy t s

KONZULTACE:

Váháte, jakou cestou se v podnikání vydat? Poskytnu vám nezávislý pohled a 30 let zkušeností v rámci individuální konzultace.

POZNEJME SE:

Jmenuji si Pavel Klein a jsem byznys mentor, lektor, konzultant a krizový manažer. Nahlédnutí do mého soukromí a dalších aktivit.

ROZHOVORY:

Na webu projektu najdete přehled epizod – podcastů a rozhovorů. K poslechu je jich několik desítek.

ZŮSTAŇME V KONTAKTU:

Rád se s vámi propojím na LinkedIn. Osobní i pracovní drobnosti sdílím i na Facebooku a nárazově na Instagramu.

ČLENSKÁ SEKCE:

Staňte se součástí členské sekce projektu V křesle byznysu a můžete čerpat informace z reálých příběhů z byznysového prostředí, rozhovorů a online vysílání.