Spolupráce s projektem Nevidomí za volantem

Projekt V křesle byznysu navázal spolupráci se spolkem Nevidomí za volantem, který zprostředkovává různé motoristické zažitky pro komunitu nevidomých a slabozrakých.

Vy víte, že jsem velký fanda do aut, jejich projekt se mi moc líbí. Že jste o nich nikdy neslyšeli? Přečtěte si, jak se představují:

Jsme velcí nadšenci a fanoušci do automobilového sportu. Milujeme stroje, co voní benzínem nebo naftou. Naší vášní je řízení všeho, co má alespoň čtyři kola, motor a volant. Jsme však nevidomí a slabozrací a řídit skutečný vůz, tak vzhledem k našemu handicapu moc nemůžeme. Proto jsme se rozhodli zážitek z řízení zprostředkovat podobně postiženým kamarádům založením spolku Nevidomí za volantem, z.s. Naším cílem je rozjet projekt stavby Simulátoru pro nevidomé a díky partnerům pak zprostředkovávat různé další motoristické zažitky pro komunitu nevidomých a slabozrakých.

Nabízím podrobnější informace a uvádím potřebné kontakty.

Aktuálně se můžete připojit ke sbírce “Společně získáme závodní simulátor pro nevidomé,” která je vypsána na webu znesnaze21.cz.

Těším se, že budu moci být svědkem dokončení simulátoru a moc projektu fandím.

Pavel Klein

Autor projektu: Petr Haluška

email: petr@nevidomizavolantem.cz

tel: +420 773 158 007

číslo účtu pro dary: 800 000 0090/2010

“Jménem realizačního týmu lidí spolku NEVIDOMÍ ZA VOLANTEM, z. s. a dále skrze projekt NEVIDOMÍ ZA VOLANTEM ČR sdělujeme, že jsme oficiálně zahájili spolupráci s panem Pavlem Kleinem.

Jsme velmi vděčni za jeho štědrost a velkorysou podporu a ochotu s námi spolupracovat. Rozhodl se věnovat sponzorský dar formou finanční částky 10 000 Kč za účelem dále realizovat workshopy, akce a další aktivity.

Tímto oficiálně udělujeme mimořádné poděkování. Bez oné velkorysé podpory a ochoty dalších lidí by nebylo téměř možné nic realizovat.

Vážený pane Pavle Kleine, přejeme pěkné a úspěšné dny. Jelikož je adventní čas, rovněž je-li to možné pohodu, klid, všeho dostatek a hlavně zdraví.”

Petr Haluška

Iniciátorem projektu je od narození nevidomý hudebník a masér Petr Haluška, velký nadšenec a fanoušek do všeho, co má alespoň čtyři kola, motor a volant nebo v jeho případě i pásy a rajčáky.

Petr dokázal nadchnout a přesvědčit pro myšlenku pohyblivého simulátoru dalších několik lidí, především ze Spojené organizace nevidomých a slabozrakých ČR, kteří našli pro simulátor prostor v Komunitním centru Vrchlická v Praze 5. Je přesvědčen, že pohyblivý simulátor díky TOP špičkové technologii dokáže zprostředkovat nevidomým a slabozrakým velmi věrný zážitek z jízdy. Bude opatřen periferním zařízením, jako je volant se zpětnou vazbou sil v řízení, pádly pod volantem pro sekvenční řazení, a kovovými pedály. To vše bude umístěno na pohyblivé platformě, která bude simulovat terénní nerovnosti (silnice, krajnice, štěrk, tráva apod.), jízdu do zatáček a G zatížení při startu a brzdění. Zvukový doprovod (motor, vítr) je samozřejmostí, jakož i vibrace motoru přenášené do volantu.

Bude se jednat o verzi mobilní, takže simulátor bude možné bez větší námahy po čase přemístit do jiné odbočky SONS, aby si jej mohli vychutnat i zrakově handicapovaní třeba na druhém konci republiky.

Robert Kotlaba za pocitacem

Autorem a tvůrcem simulátoru je Robert Kotlaba. Motosport je odjakživa jeho koníčkem a od roku 2004 i prací. Prošel si téměř všechny možné pozice, které motosport nabízí a kde nasbíral zkušenosti se stavbou závodních vozů. Tato práce jej provedla od evropských šampionátů, přes Rallye Dakar až po 24h závody ve třídě GT3. Od roku 2007 je spolumajitelem společnosti 301 s.r.o., která se zabývá pronájmem a stavbou simulátorů. Když ho Petr Haluška oslovil, zda by byl schopen postavit simulátor pro nevidomé, ani chvíli nezaváhal a svou účast přislíbil.

Provoz simulátoru má na starosti Karel Novotný, metodik Komunitního centra Vrchlická. Nadšení Petra Halušky pro pohybový simulátor přeskočilo i na něj a to i proto, že si sám mohl virtuální jízdu vyzkoušet. Jako metodik komunitního centra vymýšlí nejrůznější aktivity a sám jich několik z nich vede. Nejdůležitější pro něj je spokojenost zrakově postižených klientů SONS a v simulátoru vidí další možnost, jak rozšířit aktivity nevidomých a slabozrakých. Pakliže si budete chtít simulátor vyzkoušet, neváhejte ho kontaktovat (viz rubrika Kontakty).