Nehoda na Pálavě | Pavel Klein

V jednom z mých příspěvků jsem hovořil o tom, že občas Mustang řehtající za zády, řidiče vyprovokuje k závodění. To raději rychle předjedu nebo zpomalím. Tuto touhu projevují převážně mladší řidiči, i když vzhledem k mému věku je většina řidičů mladších. U tohoto řidiče tomu tak nebylo. Jel naprosto špatně. Po rovině uháněl a brzdil až v zatáčce. V očekávání průšvihu jsem si držel velký odstup.

Dlouhá rovina, ostřejší zatáčka, která utahovala, mokro a brzda v zatáčce znamenala tušené. Ustřelil mu zadek do hodin. V tomto případě by žádné kontra už nepomohlo.

Převrátil se do hlubokého příkopu.

Já často koukám do zrcátek. Jeli jsme po dlouhé rovince a před zatáčkou jsem v zrcátku žádné auto neviděl. Rychle jsem couval těsně před zatáčku, dal čtyři blinkry, abych ostatní zastavil. Kdybych zůstal na místě, tak by byl další malér. Na mokru by to neubrzdili.

Šel jsem pro vestu do kufru. Jasně, zaházená až vzadu pod hromadou věcí. Proč ji nemám jako v druhém autě ve dveřích!! Nebyl čas. Zastavil jsem přijíždějící auto a na řidičku jen zařval, ať zavolá sanitku.

Auto na střeše a uvnitř ticho. Jedny dveře opřené o strom a druhé ohnuté a vzpříčené. Naštěstí bylo okénko rozbité a za rám dveří jsem je vypáčil. Člověk si neuvědomuje, jakou má v tomto okamžiku sílu. Zařval jsem dovnitř a ozval se mužský hlas. Starší pán. Ptal jsem se, opatrně osahával. Byl v pořádku. Vytáhnul jsem jej ven. To už přibíhali další lidi na pomoc. Uvnitř ještě paní se zaklíněnou nohou. I tu se už za pomoci ostatních podařilo dostat ven.

Náhodou jela kolem lékařka ze záchranky a už komunikovala s centrálou. Paní jsem podepíral a čekal až ji budu moct posadit. Lékařka otevřela auto na poslední chvíli, paní mi vadla v náručí, ale jak si sedla bylo ji lépe. To už se starala lékařka. Dva lidi venku v péči lékařky, lidí kolem dost, tak co bych tam očumoval. Své jsem splnil a odjel.

Za téměř čtyřicet let, co intenzivně řídím jsem už potřetí byl první u nehody a vždy vytahoval lidi sám. Dvakrát to dobře dopadlo a jednou bohužel…

Doma jsem hned vyskládal kufr, našel vesty a hned obě dal do dveří, jak to mám i v druhém autě. Jak jsem na to mohl zapomenout. Rakousko vestu ve dveřích předepisuje a toto je důvod. Neztratím čas hledáním a jsem vidět.

Pavel Klein